Cestovní pojištění - proč ho vlastně mít?
02. 02. 2016
Blíží se jarní prázdniny a s ní další vlna dovolených, pokud plánujete lyžování v zahraničí nebo výlet za exotikou, určitě se vyplatí myslet i na cestovní pojištění.
Proč si mám uzavírat zvláštní cestovní pojištění, když teď v EU je zdravotní péče hrazená všem občanům členských zemí?
Na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění vám bude v zemích EU, EHP, Švýcarsku a dalších smluvních státech (Srbsko, Chorvatsko, Černá Hora, Makedonie a Turecko) poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče. Pokud cestujete do Turecka, Srbska nebo Černé hory, nelze se spolehnout jen na Evropský průkaz pojištěnce, ale je nutné mít s sebou tzv. „evropský formulář“, který vám před odjezdem na žádost vydá Vaše česká zdravotní pojišťovna.
Na základě evropského zdravotního pojištění máte nárok na nutnou a neodkladnou péči ve smluvních zařízeních, tj. obvykle pouze ve veřejných zařízeních.
Při zdravotních potížích se budete muset s organizací zdravotní péče a v komunikaci s lékaři spolehnout pouze sami na sebe. Ze svého budete také hradit spoluúčast za ošetření a léky, která může být v některých zemích i v řádech tisíc Kč nebo dokonce 100 %. Ze své peněženky zaplatíte také transport zpět do vlasti nebo repatriaci ostatků.
Z těchto důvodů je skutečně praktické cestovní pojištění sjednat.
Výhody cestovního pojištění
Co všechno získáte s cestovním pojištěním? Tady je několik příkladů:
- Asistenční služba vám zorganizuje zdravotní péči na základě znalosti místních poměrů 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Bude s vámi komunikovat v rodném jazyce a zajistí vám rychlejší, cílenější péči.
- Spoluúčast za lékařskou péči a léky je hrazena z cestovního pojištění.
- Získáte nárok na úhradu neodkladné lékařské péče z cestovního pojištění jak ve veřejných, tak v soukromých zdravotních zařízeních.
- Z cestovního pojištění se hradí také náklady na dopravu a ubytování doprovázející osoby, transport zpět do vlasti či repatriace ostatků, vyžaduje-li to situace. Pro představu - náklady na letecký převoz do vlasti mohou činit v závislosti na konkrétní zemi od 100 000 Kč do 1,5 mil. Kč.
- K cestovnímu pojištění si můžete sjednat také úrazové připojištění (pokud se na cestách zraníte, dostanete odškodné), pojištění odpovědnosti za škody, které na Vašich cestách způsobíte druhým, pojištění zavazadel a jejich obsahu pro případ poškození nebo odcizení a pojištění stornopoplatků zájezdu.
Pojištění odpovědnosti za škody - důležitá součást cestovního pojištění
Ve většině případů je součástí balíčku cestovního pojištění, a to součástí velmi užitečnou. I když se budete chovat pozorně, stačí chvíle nepozornosti, průvan - a v hotelovém pokoji se něco rozbije. Úhrada by pak byla na vás - a místní ceny náhrady i za opotřebený inventář jsou často udivující. Jenže soudit se určitě nebudete. Ještě citelnější jsou situace, kdy dítě při hře na pláži např. někomu polije mobil nebo rozšlápne brýle a vůbec nejhorší je, když při lyžovaní na sjezdovce se s někým srazíte a zraníte ho, zavinění bude na Vaší straně a zraněná osoba bude požadovat odškodné. Dle informací pojišťoven tvoří právě tyto případy (odškodnění za zranění na sjezdovce) nejvíce pojistných případů odpovědnosti a jsou tam nejvyšší vyplacená plnění.
Důležité při sjednání cestovního pojištění je nastavit dobře pojistné limity, ráda Vám s jeho sjednáním pomůžu - nyní máme pro Vás připravenou zajímavou nabídku - cestovní pojištění s 50 % slevou.