Levnou hypotéku si teď snadněji "pojistíte" i na deset let


17. 11. 2014
Podmínky pro delší než pětiletou fixaci úrokové sazby se zlepšily. Banka neprodělá, protože si klienta zaváže na více let. Noví zájemci o hypotéky a lidé, které čeká při konci fixace vyjednávání nové sazby, teď dostávají nabídky, jak si nízké splátky zajistit na mnoho let dopředu. Pro banky je totiž stále těžší udržet si klienty, a proto přišly s novým lákadlem. Na hypotékách nabízejí neměnný úrok na sedm až deset let za cenu pětileté fixace.

Fixace úroku na delší než pětileté období sice tuzemské banky umožňovaly i předtím, ale případným zájemcům se prodražily. Například klienti s dobrou historií běžně letos získávají pětileté fixace pod dvě a půl procenta, delší sazby se ale pohybovaly většinou nad třemi, spíše ale směrem ke čtyřem procentům ročně.

Výhodné pro obě strany

Současné zlevnění hypoték s dlouhými fixacemi sazeb odráží pokles ceny peněz, které banky získávají na delší dobu. Banky si je dnes dokážou zajistit o polovinu levněji než před rokem a rozdíl, za který si půjčují na jeden a deset let, je jen 0,75 procentního bodu.

Neutečou ke konkurenci

Banky na snížené sazbě neprodělají. Podmínkou je mít u nich účet, na který si lidé posílají výplatu. Další výnosy jim plynou například z využívání platební karty. A je tu i větší šance, že klientům časem k hypotéce prodají další služby.

Dalším důvodem, který banky motivuje pro dlouhodobější fixace, je blížící se regulace, kterou pro hypoteční trh chystá Evropská unie. Od roku 2016 se mají snížit vysoké sankce za předčasné splacení, které umožní snáze přejít s hypotékou k jiné bance. Nové pravidlo se ale bude vztahovat jen na nové úvěry. Současní klienti ho budou smět využít až po nové fixaci, ke které dojde po zavedení regulace.

Úroky zůstanou nízko

Z aktuálního vývoje ceny peněz se dá vyčíst, že úroky hypoték mohou zůstat ještě další dobu nízko. Inflace je malá, růst ekonomiky podle současných odhadů bude i v příštím roce pomalý a ČNB se rozhodla držet současný slabší kurz koruny do roku 2016. Poté ještě nejspíš nějaký čas potrvá, než dojde ke zvýšení základních sazeb ČNB a tím i možnému zdražování úvěrů.

„Rozhodně to není otázka příštích dvou let,“ říká Marek Hatlapatka, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Ani pak ale podle něj hypotéky nemusejí výrazně zdražit. „Pokud bude současná silná konkurence na trhu pokračovat, banky můžou příznivé úroky držet na úkor svých marží,“ dodává Hatlapatka.

Podle makléřů i bank zájem lidí o dlouhé fixace roste

„Centrální banky dělají historicky bezprecedentní uvolnění měnové politiky, které zvyšuje obavy z budoucího nárůstu inflace. Efektivním zajištěním proti inflaci je koupě nemovitosti financovaná hypotékou s maximální možnou fixací,“ říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Rizikem je naopak neočekávaná životní situace. Za předčasné splacení během dlouholeté fixace klient zaplatí až statisíce korun.

autor: Olga Skalková, Hospodářské noviny

Zdroj: Aktualne.cz

 

Potřebujete vyřídit hypotéční úvěr nebo refinancovat stávající a chcete vyjednat co nejlepší podmínky, vyplňte prosím kontaktní formulář.

 

» Další novinky …


Lidé si na poslední chvíli půjčují levně, zdražení hypoték se blíží

Od dubna 2017 se začnou finanční ústavy při poskytování hypoték řídit přísnějším doporučením České národní...

Číst více »

Daň z nabytí nemovitosti začal platit od 1.11.2016 kupující

Daň z nabytí nemovitosti začne od 1.11.2016 platit kupující. Sazba daně se nemění, zůstane i nadále 4 %....

Číst více »

Stavební spoření - ukončení stavebního spoření u nezletilého účastníka

Dne 6. 4. 2016 nabyla účinnost novela zákona č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření týkající se výpovědí smluv...

Číst více »